HomeHome  PortalPortal  SearchSearch  Latest imagesLatest images  RegisterRegister  Log inLog in

It's me...Maya...

Number of posts : 75
Registration date : 2008-02-06

Nowak Djokowic Empty
PostSubject: Nowak Djokowic   Nowak Djokowic Icon_minitimeFri Feb 08, 2008 10:48 pm

Novak Djokovic (rodjen 22. maja 1987. godine u Beogradu, tada SR Srbija, SFRJ) je srpski teniser i po osvojenim turnirima najbolji je srpski teniser svih vremena. Profesionalno igra od 2003. godine. Njegov najveжi uspeh je bilo usvojenje turnira Otvorenog prvenstva Australije 27. januara 2008, a dospeo je do finala SAD Open-a i dva polufinala na Roland Garosu i na Vimbldonu. Takodje,stigao je do finala 3 turnira masters serije, od kojih je 2 osvojio-u Majamiju i Montrealu.Od 9.jula 2007. je treci igrac na ATP listi.

Novak Djokovic ima dva mladja brata, Djordja (16 godina) i Marka (12 godina). Prvi put je uzeo reket u ruke u teniskom kampu na Kopaoniku. Tada je imao samo 4 godine. Sa dvanaest godina je poceo da pohadja tenis na Minhenskoj akademiji Nikola Piliж. Novak Djokovic govori engleski i nemacki jezik. Negovi roditelji vode jedan restoran u Srbiji sa specialitetima pice i palacinke.

Trenutno zivi u Monte Karlu,u Monaku,a trenira ga bivsi slovacki teniser,Marijan Vajda.

Cesto imitira svoje saigrace na duhovit nacin,od kojih su mnogi njegovi prijatelji.Prvi put ih je javno imitirao nakon svoje pobede nad Karlosom Mojom na Otvorenom prvenstvu Amerike,kada je zabavljao publiku imitiranjem Rafaela Nadala i Marije Sharapove.

TENISKA KARIJERA

2003-2005

U ranim danima profesionalnog bavljenja tenisom,Nole je uglavnom igrao na celindzer i fjudzer turnirima na kojima je osvojio po tri naslova.

2006

Zadnjim danima 2005.i prvim 2006.godine igrao je Hopman kup sa Anom Ivanovic na kome su dosli do polufinala.

Zavrsio je prethodnu godinu na 78.mestu,a nastavio je jakim ritmom.Cetvrtfinale na Rolan Garosu i 4.kolo na Wimbeldonu uvrstili su ga u 40 najboljih igraca na ATP listi. Nedugo posle Wimbeldona sledila je prva sampionska titula vredna pomena. Bilo je to u Amersfortu na Otvorenom prvenstvu Holandije. Novak nije izgubio ni jedan set na tom turniru. Druga titula koju je osvojio u Mecu uvrstila ga je u 20 najboljih.

Godinu je zavrsio na 16. mestu.

2007

Za novu godinu Novak je priredio lep poklon za sebe. U prvoj sedmici u januaru pobedio je Krisa Gucionea na turniru u Adelejdu.Dve sedmice posle,na prvom Grend slemu sezone stigao je do cetvrtog kola, izgubivsi od prvog reketa sveta, Rodgera Federera.

Djokoviceve igre na turnirima Master serije u Indijan Velsu i Majamiju, gde je bio drugi,odnosno pobednik,su ga gurnule u najboljih 10 na svetu. Na oba turnira, koji su bili njegovo prvo i drugo Masters finale, savladao je Endija Marija u polufinalima, bez izgubljenog seta. Finale turnira u Indijan Velsu je izgubio od Rafaela Nadala, ali mu se osvetio na turniru u Majamiju, nakon cega je savladao Giljema Kanjasa u finalu (6-3, 6-2, 6-4 po setovima). Kasnije je igrao na prestiznom turniru u Monte Karlu,gde je porazen od Davida Ferera u trecem kolu.Djokovic je stigao do cetvrtfinala Mastersa u Rimu i Hamburgu,ali je izgubio od Karlosa Moje i Nadala.U finalu turnira u Estorilu, Djokovic je savladao Francuza Risara Gaskea, sa 7-6, 0-6, 6-1.

Na Otvorenom prvenstvu Francuske,Djokovic je stigao do prvog polufinala na grend slem turnirima, gde je izgubio od kasnije sampiona Rafaela Nadala.

Na Vimbldonu 2007.Djokovic je u cetvrtfinalu savladao Kipranina Markosa Bagdatisa rezultatom 7-6 (4), 7-6 (9), 6-7 (3), 4-6, 7-5, u mecu koji je trajao 5 sati, samo pet minuta manje od najduzeg meca u singlu u jednom danu u celoj istoriji Vimbldona. U polufinalu Djokovic je predao mec Nadalu zbog povrede ledja i problema sa stopalom.

Sledeci uspeh u Master seriji je bio Kanada Masters.U finalu je savladao najboljeg tenisera sveta Rodgera Federera u setovima 7-6 (2), 2-6, 7-6 (2). Na svom putu do trofeja,Nole je savladao prvoplasiranog,drugoplasiranog i treceplasiranog igraca (Rodgera Federera,Rafaela Nadala i Endija Rodika) u tri uzastopna dana.Novak je bio prvi igrac kome je to uspelo jos od Borisa Bekera 1994. Takodje,Nole je postao drugi tenise, posle Tomasa Berdiha,koji je uspeo da savlada i Federera i Nadala od kada su postali dominantni na ATP listi. Medjutim,Noletov nastup sledece nedelje na Masters turniru u Sinsinatiju je bio razocaravajuci za njega, posto je porazen bez dobijenog seta od Karlosa Moje u drugom kolu.

Ipak,na Otvorenom prvenstvu Amerike Nole je dosao sa dosta samopouzdanja i ocekivanja i stigao je do finala gde je porazen od prvoplasiranog Federera 7-6 (4), 7-6 (2), 6-4. Na putu do finala,Djokovic je u drugom kolu savladao Radeka Stepaneka 6-7 (4), 7-6 (5), 5-7, 7-5, 7-6 (2) , nakon skoro pet sati igre.

Nakon manje povrede,Nole se vratio na turniru u Becu i savladao je Stanislasa Vavrinku 6-4, 6-0 i osvojio petu titulu u godini.

Djokovic je najzasluzniji za pobedu teniske reprezentacije Srbije nad Australijom i plasman u Svetsku grupu Dejvis kupa, posto je slavio u oba meca u singlu i jednom u dublu.

Sledeci turnir na kojem je ucestvovao je bio Madrid Masters,gde je porazen od Davida Nalbandijana u polufinalu 6-4, 7-6 (4). Na Mastersu u Parizu Noleta je u ranoj fazi eliminisao Francuz Fabris Santoro.

Kao treceplasirani igrac sveta Nole je dosao na Masters kupu u Sangaju i prvi je eliminisan sa turnira nakon dva poraza u svojoj grupi od David Ferera 6-4, 6-4 i Risara Gaskea 6-4, 6-2. U poslednjem mecu je porazen od Rafaela Nadala 6-4, 6-4.

Nole je u izboru sportskog lista Sport izabran za sportistu godine u Srbiji 2007.

2008

Na prvom ovogodisnjem grend slemu,Otvorenom prvenstvu Australije NOLE se plasirao u finale bez izgubljenog seta. To tog uspeha stigao je savladavsi u polufinalu prvog tenisera sveta,Rodgera Federera rezultatom 3:0,po setovima 7:5, 6:3, 7:6(5).U finalu 27. januara protivnik mu je bio najvece pozitivno iznenadjenje turnira Jo Vilfrid Tsonga iz Francuske 38-mi igrac na ATP listi, koji je u drugom polufinalu pobedio drugog tenisera sveta Rafaela Nadala.Novak Djokovic je pobedio u finalu sa 3:1 u setovima i tako postao sampion... hearts hearts